top of page
Workshops_edited.jpg

INDIVIDUÁLNÍ VÝTVARNÉ WORKSHOPY
S NAHLÉDNUTÍM DO DĚJIN UMĚNÍ

Pro jednotlivce i menší skupinky jako forma relaxace a rozšiřování obzorů

DĚTI

Individuální workshopy jsou určeny dětem všech věkových kategorií jak předškolního, tak školního věku. Jsou zaměřené zejména na rozvoj kreativního myšlení, ale také motorických dovedností. Můžete dítěti workshop věnovat pro zpestření výtvarné výchovy ve škole, jako dárek k narozeninám, ale např. i při zotavování se z dlouhodobé nemoci.

DOSPĚLÍ

Workshop si můžete zkusit individuálně, ve dvojici s partnerem/partnerkou nebo kamarádem/kamarádkou. Buď formou čisté relaxace nebo se zároveň i lehce ponořit do svého nitra - ujasnit si, co nás těší a naplňuje. Pro dvojice je to skvělý způsob, jak se o sobě dozvědět ještě něco víc, naladit se (opět) na stejnou notu a zjistit například to, že ač máte na věc protichůdný názor, můžete se skvěle doplňovat!

RODINY (VĚKOVĚ NEOMEZENÉ)

Společně lze za stůl usednout jak s malými, tak už odrostlými dětmi nebo prarodiči. A proč si rovnou neprohodit role! Víte, jakou bude mít vaše dítě radost, když bude moci pro změnu úkolovat ono vás?! Nad společným dílem si lze velmi dobře uvědomit právě důležitost s p o l u p r á c e. Při této méně obvyklé kreativní spolupráci vznikají mnohdy komické situace, samozřejmě doprovázené výbuchy smíchu, a z rodinného workshopu si tak odnesete nejen společné dílo, ale i náboj dobré nálady včetně jisté nadsázky - mnohdy tolik potřebné, co se rodinných vztahů týče.

Fashion 1
Fashion 2
Fashion 3
Fashion 4

NAHLÉDNUTÍ DO SVĚTA MÓDY A TEXTILNÍHO VÝTVARNICTVÍ

Vhodné pro: Dospělí, Rodiny
(s ne úplně malými dětmi)
Délka: 3h

Pro začátek si ukážeme, jak módu vnímali francouzští impresionisté 19.st., proč ji do svých obrazů promítali. Blíže se tak seznámíme nejdříve s Monetovými Ženami v zahradě, budeme na skok pokračovat Pařížskou ulicí v dešti od o něco méně známého, leč neméně důležitého, autora jménem Gustave Caillebotte, až se nakonec dostaneme k Renoirovým Deštníkům i jeho přepracování obrazu. 

Připomeneme si, že pro módu - vzhled oděvu a jeho doplňků, je důležitá nejen kvalita materiálu nebo barevné provedení, ale jak zásadní roli začne hrát praktičnost a jak s tím vším souvisí monogram LV... Zjistíme, že ikonická značka Louis Vuitton má mnohem hlubší kořeny, než by mnozí odhadovali, jak a proč to se slavným vzorem pravých "Vuittonek" začalo, i že jedna z ikon tohoto módního doplňku byla původně navržena za účelem pojmout ideálně 5 lahví šampaňského/vína - samozřejmě stylově!

Ještě předtím, než se pustíme do návrhu vlastního monogramu či loga, krátce virtuálně nahlédneme do dění současných módní přehlídek a povíme si, jak na nás tento druh "show" vlastně působí. Ve zkratce si připomeneme některé aktuální české návrháře, čím se od sebe liší a že některým ještě nemuselo být ani 30 let, aby si svou originalitou již dokázali získat světový věhlas. Vysvětlím, čím se "Baťovky" liší od "Prestižek" Jana Černého a jaká je zde spojitost nejen se Zlínem, ale právě s pařížským módním domem Louis Vuitton.

Řemeslná část workshopu spočívá v práci s designem textilu. Za pomoci speciálních fixů a obtisků si nejprve přeneseme monogram/logo/vzor z první části workshopu na jednu stranu bavlněné tašky/batůžku (dle volby), aby pak na druhé straně mohlo vzniknout ryze originální a detailní zpracování vlastního motivu za pomoci různých textilních barev a sprejů. 

Budeme pracovat s: 

papír A4, geometrické šablony, grafitová tužka Onyx, černá fixa, bavlněný příp. hedvábný textil, textilní fixy, textilní razítka, textilní barvy/ve spreji, štětce, voda, gumové rukavice

Workshopy: Text
Egypt 1
Egypt 2
Egypt 3
Egypt 4

NA SKOK DO STAROVĚKÉHO EGYPTA

Vhodné pro: Děti, Rodiny
Délka: 2-3h

Co vás (nejen děti) napadne, když zavřete oči a řekne se "Egypt"? Slunce, moře, turismus, příp. terorismus? Nebo spíš hieroglyfy, pyramidy, Tutanchamon? A kdy že ten starověký Egypt vlastně byl?

Během tohoto workshopu si jako první vyrobíme jednoduchou, ale dlooouhou časovou osu! Za pomoci barevných lepicích pásek si zhruba vyznačíme období pravěku/starověku/antiky, rok 0 a dataci od středověku až po dnešní dny. Takováto osa se, ruku na srdce, občas hodí všem a je docela zábavné si např. v kruhu rodinném položit pár "záludných" otázek typu "kdy byla pronesena známá věta vím, že nic nevím?nebo i jen "jak moc staré jsou pyramidy?", "kdy napsal Homér  Odysseu?" - slovo v moderním jazyce nemálo skloňované... :)

Následně se blíže podíváme na sochu Sedící písař, kterou bychom dnes nalezli v pařížském Louvru. Vznikla už 2500 let př.n.l., ale je stále neuvěřitelně působivá, možná i trochu strašidelná. Povíme si, proč má tak pronikavý pohled, proč má tak trochu bříško a je-li to skutečně písař.

Sice nebudeme mít k dispozici vápenec, ale my si podobnou sošku vyrobíme z modelovací hmoty, kterou lze po zatvrdnutí (na vzduchu) pomalovat např. akrylovými barvami. 

Námět písaře nám nedá nepodívat se na to, jak to bylo s vývojem písma a vyzkoušíme si několik písmen obrázkových! Školákům pak s radostí připomenu, že staří Egypťané si znalost písma velmi považovali, nazývali je "písmo bohů", co by asi tak řekli na dnešní počítačové fonty... 

Budeme pracovat s:

papír A3, nůžky, lepící páska, dlouhé pravítko, obyčejná tužka, dekorativní lepící pásky, modelovací hmota dvou barev, váleček, špachtle/menší nůž, štětec, inkoust

Workshopy: Text
Portrét 1
Portrét 2
Portrét 3
Portrét 4

ÚVOD DO MODERNÍHO PORTRÉTU

Vhodné pro: Děti, Rodiny
Délka: 2-3h

Jak se nejlépe seznámit se slavným dílem "Mona Lisa", m.j. jedním z prvních moderních portrétů?


Představíme si Leonarda da Vinciho nejen jako malíře nebo sochaře, ale i jako geniálního konstruktéra. Samozřejmě nebude chybět ani šifra mistra! 


Změny v přístupu k portrétu prozkoumáme nejlépe vlastnoručně a začneme pěkně odzadu - vytvoříme si pestrobarevný portrét "postmoderní", kde se fantazii meze nekladou. Zároveň si vysvětlíme a vyzkoušíme, jak se to má s obličejovými proporcemi nebo jak jednoduše můžeme obrázku vtisknout odraz některé z emocí. A jelikož portrét není jen o obličeji samotném, zabrousíme i na téma módy doby Leonardovy. 


Na závěr děti a rodiče vyzkouší vyfotit tři druhy portrétu "en face", "z profilu" a "3/4", jelikož počátek změny v natočení a vyobrazení portrétovaného bychom nalezli rovněž v době renesance. Rodina společně vybere jednu fotografii a ten nejodvážnější ji v duchu prvního cvičení a nově získaných poznatků za pomoci jednoduchých linií (a mé asistence) překreslí!

Budeme pracovat s: 
čtvrtka neonové barvy, "Kraft" papír, hedvábný papír, liner, štětec, vodovky, lepidlo, (nůžky), bílý papír, fixa

Workshopy: Text
bottom of page